Категорії розділу


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2013 » Вересень » 20 » Підручник державотворення: Анатолій Гальчинський «Нотатки радника Президента. Десять років з Президентом 
Леонідом Кучмою»(Либідь.»2013) ч.1
20:35
Підручник державотворення: Анатолій Гальчинський «Нотатки радника Президента. Десять років з Президентом 
Леонідом Кучмою»(Либідь.»2013) ч.1

Підручник державотворення:

Анатолій Гальчинський «Нотатки радника Президента. Десять років з Президентом Леонідом Кучмою» (Либідь.»2013)

www.kk-krivbass.org.ua

Голова Ради Асоціації «Комсомолець Кривбасу», перший заступник Голови правління ВГО «Союз споживачів України», віце - президент Міжнародної Асоціації стандартизації,  народний депутат другого скликання (1994-1998рр), Постійний представник Президента України в АР Крим, член Ради регіонів при Президенті України (1996-1997 рр), доктор філософії в галузі права, держслужбовець першого рангу, заслужений працівник промисловості України, Голова Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу (1990-1998рр), заступник голови Дніпропетровської обласної ради (1990-1994), свідок і учасник трансформаційних перетворень економіки від СРСР до незалежної України, від адміністративних до ринкових засад, в тому числі на Дніпропетровщині і в Кривбасі, Дмитро Степанюк: 

«Вийшла, на мій погляд, правдива книжка професора Анатолія Гальчинського «Нотатки радника Президента. Десять років з Президентом Леонідом Кучмою». Книжка не схожа на багато інших мемуарних спогадів, що виходять в останній час. ЇЇ автор безпосередній учасник розробки економічної ідеології незалежної України і її реалізації на чолі вітчизняних науковців в органах влади.

Це глибока науково-практична і теоретична праця про трансформаційні процеси, що відбувались і відбуваються в Україні при переході від адміністративно-командної до ринкової економіки і має практичне значення для широкого загалу в українському суспільстві і за його межами. Вона сприяє краще зрозуміти, що відбувалось раніше і що відбувається сьогодні, і що Україну очікує в майбутньому? Книга оптимістична, але в ній і багато застережень для влади всіх рівнів.

Тут аналіз побудований на діалектиці історичного розвитку України, ментальності і тисячолітніх традиціях її народу, з використанням наукової методології.

Багато приділено уваги стартовим позиціям Україні на початку переходу, в  порівнянні з іншими країнами, наприклад з Польщею.

Науково обґрунтовано, що без вільних людей, тобто без середнього класу (малого та середнього бізнесу), а тільки при наявності крупної української національної буржуазії,- не можливо побудувати економічну і політичну демократію,  громадянське суспільство взагалі.

Проаналізовані досягнення і помилки, і їх причини при державотворенні в період Л.Кучми, дана оцінка багатьом керівним кадрам, відповідальним за перетворення. Особливо наголошено на причинах невдалої приватизації з-за відсутності належної вартісної оцінки нерухомості, власної грошової одиниці та вторинного ринку цінних паперів, шахрайства з ваучерами. Саме не прозоре придбання власності не дозволяє і сьогодні розвиватись ринку цінних паперів, змушує власників держати капітали в офшорних зонах.

Об’єктивно їдеться про вирішальну ролі приватної власності для економічної і політичної демократії. Про етапи приватизаційних перетворень в СРСР періоду М.Горбачова і про передачу від нього в спадок Україні помилкових, а інколи і злочинних  дій партійно-адміністративного апарату відносно власних промислових підприємств при існуючих запереченнях приватної власності в програмних засадах КПРС і Конституції СРСР і УРСР. Більш того дається аналіз української промисловості на той час, відсутності випуску нею закінченого товару для його реалізації на світових ринках.   

Наголошується, що в Україні, після розпаду СРСР,   взагалі була відсутня власна економічна інфраструктура, а це власні гроші, кордони, митниця, податкова, фінансова і валютна система, Центробанк і т.д. І що економіка незалежної України починалась без економіки. Всю інфраструктуру треба було створювати, починаючи з чистого листа, при супротиві лівих політичних опонентів в парламенті зразка 1993 року, і не тільки. Спад ВВП в 1994 році був катастрофічним - на кінець року склав 22.9 відсотка! На Заході ніхто не вірив, що Україна відбудеться. Та і Росія робила все, щоб цього не сталось. Україні не дістались золото - валютні ресурси  Союзу при підписані нульового варіанту, а однозначно дістались «гирі на ногах її економіки», а це- наслідки Чорнобольської трагедії, потужний військово-промисловий комплекс, затухаючий при СРСР Донбас у зв’язку з розвитком дешевого добування вугілля на Сході Росії, облаштування кримських татар, повернення заощаджень громадян України в ощадбанку СРСР тощо.

Але всупереч усьому економіка завдяки титанічним зусиллям народу і тодішньої влади, жорсткій президентській формі правління, отримала розвиток.

Зазначено, що в країнах де велика бідність, до якої відноситься і Україна - демократія можлива тільки після підняття рівня економічного розвитку, - хоча би до середини, і без ефективного впливу держави цього не досягнути.

З огляду на це, вважаємо, ще  рано розмовляти в Україні про приниження ролі держави, відсторонення її від трансформаційних перетворень і що ринок сам себе відрегулює. Навіть гірничо-металургійний комплекс України, в тому числі і Кривбасу, де панує великий національний капітал, не в змозі розвиватись без державних регуляторів, а місто без середнього класу не побудує громадянське суспільство.

В книжці висвітлена особиста роль другого Президента України Л.Кучми при здійснені промислової політики, і як ідеолога та безпосереднього організатора розробки програми перетворень: «Шляхом радикальних економічних реформ» яку він виголосив 11 жовтня 1994 року в парламенті України другого скликання. Програма була розроблена вітчизняними науковцями в короткий термін, без залучення закордонних фахівців. Це чисто національний продукт.  Вона лягла в концептуальні основи  економічних принципів при розробці Конституції незалежної України зразка 1996 року.

Результатом здійснення цієї програми є українське диво, що здивувало світ, тобто те, що тільки  з 2000 по 2004 рік, в Україні ВВП, в доларовому еквіваленті, зріс у 2.08 рази (з 31.26  до 65.04 млд.дол.США), а у відносних цифрах - 8.4 відсотків в середньому в рік! Продуктивність праці  промисловості зростала кожний рік в середньому на 17.38 відсотків. Середня заробітна плата в країні зросла в 3.2 рази (від 42  в 2000 р - до 132 дол. США в 2004р) і склала 1656 дол.США в рік. Саме такий динамічний спадок отримав третій Президент України В.Ющенко від Л.Кучми на початок 2005 року який був втрачений, зрозуміло з різних причин.

Автор наголошує на невігластві чиновників, якщо ним не враховується, або заперечується минуле і будується сьогодення і майбутнє, без опрацювання досягнень і помилок, тобто досвіду старшого покоління, власного народу. Це як правило від недостачі фаховості і освіти, не розуміння економічних законів, або досвіду керівної роботи, або чогось іншого, наприклад, національної ідеї.

Тому ця книга, з точки зору громадської Асоціації «Комсомолець Кривбасу», що сповідує принципи «Майбутнє, в єдності поколінь!», «Краще збережемо, нове побудуємо!» - дуже цінна для науковців,  учнівської та студентської молоді, політичної частини суспільства, для сучасної влади, які цікавляться економічною та політичною демократією.

Нижче приводиться повідомлення Прес-служб Міжнародної Асоціації Стандартизації, ВГО «Союз споживачі України», Асоціації «Укрінтерстандарт» про презентацію цієї книжки в Фонді Л.Кучми «Україна» в м. Києві, на якій виступив і Леонід Школьник, як безпосередній учасник державотворення української системи захисту прав споживачів і його інструменту - технічного регулювання в якості позаштатного радника Президента України, і є ідеологом і Головою «Держспоживстандарту України» (2002-2005рр), був представником України в Раді ISO (2004-2005рр).

Оскільки книжка, як на мене, має важливе значення для суспільства, а її тираж незначний і на презентації нічого не було зазначено, як з нею ознайомитись – то вже сьогодні є звернення зацікавлених осіб в її придбані, або в можливості доступу до неї в електронному вигляді.

Маємо надію, що в недалекому майбутньому організатори  презентації книжки, та і сам автор, подбають про це і повідомлять український загал про можливості її придбання, або користування, – через ЗМІ та мережу Інтернет. Така наукова робота не може бути доступною тільки для вузького кола оточення Президента України і її автора, який займав в Адміністрації Президента Л.Кучми, тобто в державі, ключову публічну посаду при здійсненні економічних перетворень до вільної незалежної України. Переконаний, що вона повинна стати надбанням усього українського народу і від  цього процесу не повинна стояти і державна влада, наприклад, в особі Міністерства освіти та науки України! Адже ця книжка є національним продуктом і вона при висвітленні питання - як це було і чому?,  дає системну наукову відповідь на  питання - що робити сьогодні і завтра? Тому вона, на моє переконання, повинна зявитись хоча би в наукових та освітянських установах».  

Прес-служби криворізьких міських Асоціацій «Комсомолець Кривбасу»,

 «Депутати органів місцевого самоврядування»

Переглядів: 697 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0

Вхiд користувачiв

Логін:
Пароль:

Пошук

Календар

«  Вересень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Архів записів

Друзі сайту

Почта

Логин:
Пароль:

Газета