Категорії розділу


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2015 » Травень » 17 » Додаток 1. Доповідь 15.05.2015
21:00
Додаток 1. Доповідь 15.05.2015

Додаток 1

15.05.2015. Тези виступу Д.П.Степанюка на громадській конференції

«Кривий Ріг-рідне місто: 70 років Перемозі, 240 років рудному гіганту!»

Шановні учасники  нашої зустрічі!

Оскільки її статус визначений як конференція, то це передбачає коротку доповідь її організаторів. В газеті що вам роздана оприлюднена як теоретична так і практична частина доповіді в повному обсязі, тому з зроблю тільки деякі акценти і надіюсь що вони будуть цікавими.  Дозвольте оголосити, що в залі присутні :   Наші Герої Сторожук, Костюченко,  відомі на Криворіжжі особистості : Ляшенко, Леженко, Антопольський, Земляний, Капустін, Артюх, Русакова, Потапов, Колеснік, Гончарук, Коляда, Фоменко, Сапіга, Рибаченко, Сидоренко, Бухтияров, Капіца, Сінчук, Шулін, Цибань, Станков, Зозуля, Приймаченко, Курочкин, Гречух, Рукавіцин, та багато інших.   Є представники ЗМІ, письменники та літератори, керівники багатьох громадських організацій, профспілок, учнівська, студентська і робітнича молодь, представники влади і органів місцевого самоврядування, політичні діячі, волонтери. Присутні керівники багатьох підприємств, представники від підприємців, бізнесу, науки  та навчальних закладів.

В залі присутні рідні і близькі осіб, в пам'ять яких виготовлені медалі, це дружини В.В.Богатиря, Лідія Михайлівна з внучкою Анастасією, П.К.Саворського, Галина Семенівна, дочка Д.Д.Ладнича, Юлія Дмитрівна, друзі, товариши по роботі та службі цих особистостей.

В роботі конференції приймає участь : в.о. Криворізького міського Голови, секретар міськради Маляренко Сергій Васильович

Давайте їх всіх привітаємо оплесками

Хочу оголосити, що нещодавно пішов з життя наш товариш, член громадських організацій, в минулому молодіжний лідер РУ ім. Дзержинського, тривалий час керівник гуманітарного напрямку Дзержинського району, заступник генерального директора Криворіжсталі, Шабанов Володимир Глібович.

Прошу вшанувати його пам'ять хвилиною мовчання.

8-9 травня в місті, як і по всій Україні, відбувалися заходи по вшануванню пам'яті про визволителів від німецько-фашистських загарбників в період Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр), за часів другої світової (1939-1945рр), розв’язаної нацистами. В цьому році вшановуються ще і  70 річчя Перемоги у цій війні, та 240 річчя міста Кривого Рогу.

10 мільйонів синів і дочок України, серед яких багато і криворіжців, загинули в горнилі цієї війни за свободу і незалежність від завойовників. Багато з них молоді, жінок і дітей. Достатньо згадати про криворізькі групи  підпільників М.Решетняка, Ю.Козаченко, Ф.Щербака, С.Циганенко, В.Козиненко, Т.Шинкарева, Ф.Коношок, Є.Родіонова, П.Меренкова,  І.Демиденко страчених німцями в 1943-1944 рр або загиблих під час арешту. Тому в ці дні майже в кожній криворізькій як і в  український родині,  в родинах країн колишнього СРСР, одночасно присутні  як радість, так і печаль.

Прошу вшанувати  пам'ять загиблих, їх

Перемогу вставанням і хвилиною мовчання!

Треба мати на увазі, що переможці – визволителі, здобували свої Перемоги не тільки на фронтах, в тилу, в підпіллі і в партизанських загонах на окупованих територіях проти катів і поневолювачів країни.

В  скарбниці визволителів гідне місце займають і їх  Перемоги на трудовому і патріотичному фронтах після війни.

Перше. Подолання розрухи, голоду, відбудова  Кривбасу з руїн, подальша розбудова надпотужного в світі гірничо-металургійного комплексу. Тут їх беззаперечна вже трудова Перемога, з якою ми святкуємо і 240 річчя міста. Місто дає в державний бюджет  більше 80 мрд. гр., 80 % залізорудної сировини країни і є надійним гарантом економічної безпеки вже незалежної України.

Друге. Саме після війни кадрові фронтовики владою були направленні не тільки у виробництво і будівництво, а і в заклади освіти, науки, вищої школи, профтехосвіти для надання знань і для виховання на правдивих прикладах історії, наступних поколінь молоді. Тут їх також беззаперечна Перемога по збереженню як памяті, так і на ниві знань і виховання.

             Саме нащадки визволителів демонстрували мужність і відданість присязі в Афганістані та інших гарячих точках світу при виконані інтернаціонального обов’язку, при ліквідації аварії на ЧАЕС.  І  сьогодні демонструють, навіть ціною свого життя, мужність і героїзм в боях за незалежність України, за суверинитет і територіальну цілісність країни, незалежно від джерел походження загроз. Тільки від міста більше 80 бійців  вже віддали своє життя в зоні АТО і відкрили нову сторінку в історії української держави.

Як і визволителям, честь їм і слава!

Вічна пам'ять загиблим смертю хоробрих!

Визволителі-фронтовики, працівники тилу, діти війни тривалий час займали керівні посади у владі, у сфері виробництва, в гуманітарній сфері. Тому роль і значення Переможців, як на війні, так і після 9 травня 1945 року не можна переоцінити. Вона ключова і безцінна. Ці повоєнні Перемоги визволителів ми також пам’ятаємо і шануємо.

Громадські організації (Асоціації «ім.Г.І.Гутовского», «Депутати органів місцевого самоврядування», «Комсомолець Кривбасу», Союз споживачів України, Працівників профтехосвіти, газета «Єднання поколінь!») обєднались у координаційну раду «Кривий Ріг- рідне місто!» і схвалили власну відзнаку - медаль «Майбутнє-в єдності поколінь!» в память про 25 видатних криворіжців, які на нашу думку, стали легендами трудового Кривбасу.

Серед цих особистостей перш за все є фронтовики, працівники тилу, діти війни. Є і ті, що були виховані фронтовиками, жили і працювали за їх наказами і настановами.

На аверсі медалі розміщений герб містечка Кривий Ріг зразка 1912 року, який тодішня громада надсилала в імперську владу на затвердження, щоб стати містом. Але мрії криворіжців тоді не були почуті і герб залишився в архівах, який сьогоднішні патріоти його розшукали.

Названі громадські організації, прийняли рішення - цей герб використати. 240 річна історія міста така, що минулі покоління Кривого Рогу – розвивали місто на базі трудових досягнень, що були до них! Сьогоднішнє – використовує досягнення минулих! А майбутні - будуть використовувати досягнення сьогоднішніх творців життя.

В цьому і полягає об’єктивна закономірність неперервності економічного і суспільного розвитку, єдності минулого-сьогоднішнього-майбутнього.

Більше того, ми випустили дві такі медалі в пам’ять свідків і активних громадян кінця XIX початку XX cтоліття, подружжя Сергія і Євгенії Колачевських, залишивших міській громаді по заповіту в спадщину біля 20  міл. рублів. Поховані в Кривому Розі, але в період революційних подій в 1917-1920рр  їх могил навіть не зберегли.

Едуард Фукс був видатним гірничим інженером, викладачем, керівником рудних розробок на Криворіжжі, склав геодезичні карти гірничорудного басейну. Був Героєм Праці (1922р), фотографом-любителем. Залишив нам до 1000 безцінних фото - плівок про Кривбас початку XX сторіччя. В 1938 році репресований де і помер, потім реабілітований.

Випущена медаль і в память Якова Вєсніка, начальника будівництва Криворіжсталі і її першого директора, незаконно репресованого і страченого в 1937 р, потім реабілітованого.

Біографії всіх 25 осіб ми розмістили в брошурі «7- трудового Кривбасу», а коротко в сьогоднішній газеті, що у вас на руках.

Ми вважаємо, що їх імена і їх величні трудові справи належать міській громаді і їх повинні знати криворіжці, як сьогодні, так і в майбутньому. Це для них ми зберігаємо історію і славні імена, такими якими вони були насправді, а не такими як їх напишуть з-за політичної доцільності. Уже сьогодні по ним у різних джерелах навіть в біографічних даних є розбіжності, над якими ми ще працюємо і які ви можете також помітити.

Коротко  назву, крім згаданих вище,  імена і інших. Це: 

 • Віктор Степанович Олейников, фронтовик, керівник РУ ім. Дзержинського і міста Кривого Рогу, його Почесний громадянин
 • Іван Андрійович Добровольский, фронтовик, інвалід без ноги, професор педінституту, упорядник озелененням промислового Кривбасу, криворізький «ботанік - Мересьєв»
 • Давид Ісайович Кан, фронтовик, журналіст, письменник про війну та людей праці Криворіжжя, 35 років беззмінний журналіст, завідуючий відділом листів Червоного Гірника
 • Олексій Олександрович Шнайдер, фронтовик, після війни перший секретар міському комсомолу, голова Дзержинського райвиконкому, директор ТУ № 6
 • Всеволод Андрійович Чубенко, фронтовик, молодий сталеплавильник Криворіжсталі, депутат ВР УРСР першого скликання (1936р), загинув в перші дні війни на кордоні
 • Олексій Ілліч Семиволос, гірник в тилу, Лауреат державної (Сталінської) премії (1942 р). В 1941 – 1942 рр. – виконав 10 річних планів, до 50 норм за зміну. Новатор виробництва, не маючий собі рівних в світі. Після війни  директор РУ ім. Ілліча. Почесний громадянин міста.
 • Іван Іванович Савицький, працівник гірничої промисловості в тилу, директор Півден ГЗК, Герой Соціалістичної праці
 • Олексій Пантелеймонович Подлєпа, будівельник металургійних підприємств в тилу, керуючий трестом «Криворіжаглобуд», Герой Соціалістичної праці
 • Володимир Митрофанович Саласюк, дитина війни, начальник комбинату «Кривбасбуд», Герої Соціалістичної праці
 • Григорій Іванович Гутовський, дитина війни, Голова Криворізької міськради та міськвиконкому, Почесний громадянин міста
 • Петро Костянтинович Саворський, дитина війни, багаторічний директор РУ ім.Дзержинського, почесний гірник України
 • Олександр Степанович Висоцький, дитина війни, знатний шахтар, Герой Соціалістичної праці
 • Павло Іванович Шевченко, дитина війни, професор, ректор педінституту
 • Володимир Федорович Бизов, дитина війни, професор, ректор  Криворізького технічного університету, Президент академії гірничих наук України
 • Іван Іванович Василенко, дитина війни, начальник Криворізького підрозділу Придніпровської залізниці
 • Віталій Миколайович Гужевський, дитина війни, керівник охороною здоровья в Кривбасі, організатор спеціалізованих медичних центрів
 • Віктор Васильович Богатирь, дитина війни, будівельник, керівник Дзержинського, Саксаганського та Довгинцевського районів, голова Дніпропетровської облради першого скликання (1990-1994 рр), надзвичайний і Повноважний посол незалежної України
 • Віктор Дмитрович Гладуш, дитина війни, директор заводу Криворіжсталь, перший міністр промислової політики та транспорту незалежної України, Надзвичайний і повноважний посол України, народний депутат України другого скликання
 • Віталій Миколайович Нестеров, дитина війни, уславлений організатор автомобільної галузі в місті
 • Юрій Андрійович Янченко, дитина війни, молодіжний лідер на ударних молодіжних будовах Кривбасу та міста, герой  романів про молодь тої пори, журналіст, вчений - педагог педінституту, людина яка переслідувалось, але не зламалась і не підписалась під листом проти всесвітньо відомого письменника Олеся Гончара за його знаменитий твір «Собор»
 • Леонід Васильович Бородич, вихованець визволителів, робітник Криворіжсталі, керівник багатьох підрозділів криворізької міліції, генерал полковник міліції, перший заступник Міністра МВС незалежної України, народний депутат України другого скликання, голова Комітету ВР України з питань правоохоронної діяльності, Почесний громадянин міста
 • Дмитро Дмитрович Ладнич, вихованець визволителів, будівельник на ударних комсомольсько-молодіжних будовах Кривбасу, керуючий трестом «Криворіжбуд», один із перших організаторів підприємницьких структур в будівництві на Криворіжжі, вже в роки незалежності України

Зрозуміло, що Кривбас дав світу значно більше видатних особистостей.  Але ми після тривалого вивчення суспільної думки зупинились на них.

Цей проект є ексклюзивним, аналоги в Україні нам не відомі. В його запроваджені прийняли участь, як громадські, так і релігійні канонічні діячі, кращі дизайнери і геральдисти міста О.Єнін, О.Суставов, В.Кукоба, історик-нотаріус І.Рукавіцин.

Сьогодні ми нагородимо першими медалями тих, кого наші громадські організації вважають гідними наслідувачами славних трудових традицій старшого покоління, за високі професійні досягнення у відповідних галузях трудової діяльності, без врахування політичних уподобань і політичної доцільності. Список нагороджених з владами міста не узгоджувався, це сугубо громадський проект.

Оскільки проект новий, він може мати і проблеми для доопрацювання,  які ми беззаперечно будемо вивчати, а роботу по збереженню пам’яті вдосконалювати.

В цьому контексті, до 70 річчя Перемоги ми випустили книгу «Письма павшего солдата», над  якою її відомий автор В.Бухтіяров працював більше 10 років, під редакцією М.Дабіжи. На її сторінках вперше оприлюднені листи полеглих  земляків і визволителів Кривого Рогу,  які додому з полів битв не вернулись.

Газета «Єднання поколінь» сьогодні присвятила повний випуск темі війни, Перемоги, трудовим подвигам фронтовиків, працівників тилу і дітей війни.

Ми вже звернулись до міськвиконкому погодити нам встановлення меморіальних дошок деяким особистостям із цього ряду, за їх трудові  звершення і Перемоги , а саме : Г.І.Гутовскому на ст. шв. трамваю його імені, В.В.Богатирю, В.Д.Гладушу, П.К.Саворському, Е.К.Фуксу, та іншим, на будинках де вони жили, або працювали, або де їх знали.

Маємо надію, що такі дозволи ми отримаємо, так як наші пропозиції відповідають не тільки Конституції України, а і сучасному законодавству щодо комуністичного минулого міста. Адже героїчно працювати і творити, ще ніхто і ніде не забороняв. Бог Сам був Творцем!

Ми підтримали пропозицію творчої інтелігенції Кривого Рогу  про спорудження  скульптури видатним криворіжцям радянської пори і  часів незалежної України за їх героїчну працю - архітектору, почесному громадянину міста Юрію Сичу, поету Юрію Камінському, телевізійній журналістці Ользі Чистяковій  по вул.Першотравнева, 11. Приймем участь не тільки в створені і встановлені цієї скульптури, а і у видані їх творчої спадщини. 

Наші плани сповнені оптимізмом завдяки тій патріотичній атмосфері що царює в місті завдяки зусиллям як суспільства, так і влад і органів місцевого самоврядування, депутатів всіх рівнів, порозуміння в міській громаді її політичних сил і громадських об’єднань. Зрозуміло, що в місті є природні протиріччя, але не в площині памяті про героїчне минуле міста і його трудових звершень. Тут розбіжності нам не відомі. Тут більше конструктивних пропозицій по вдосконаленню цієї роботи.      

Хочу подякувати фотографу - любителю Олександру Панкову за фотовиставку яку він організував на першому поверсі до нашої конференції. Ми вдячні і гірнику Олександру Єніну за дизайн і виготовлення банерного оформлення залу конференції та брошури «Легенди трудового Кривбасу», Олександру Составову (ІА «АртСтайл») та Василю Денисюку (ПП «СТПРЕС», друкарня) за оперативне виготовлення та видання газети і цієї брошури.        

Ми сьогодні оголосимо і результати конкурсів-оглядів  на кращого роботодавця та кращий Колективний договір для молоді Криворіжжя  2015, які є нащадками визволителів.

Повинен наголосити, що за останній рік, попри всі негаразди в країні і світі, в місті намітились позитивні зрушення щодо проходження практики учнями і студентами в умовах виробництва. Біда і труднощі завжди згуртовують.

Вперше кращим роботодавцем з кращим колективним договором в гірничо-металургійній галузі громадськість визначає ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»(генеральний директор Парамжіт Калон, голова профспілки Юрій Бобченко, заступник по персоналу Ірина Єфимчук, головний керуючий з навчання та розвитку персоналу Лариса Поліщук). Серед будівельників як і раніше лідирує ПАТ «Криворіжіндустрбуд» (Голова правління Микола Земляний, почесний громадянин міста, голова профспілки Галина Остапчук, зам по персоналу Олександр Березовський).

Про інші зрушення і номінантів ви можете більш докладно прочитати в газеті що ми вам роздали.

Ми сьогодні вручимо громадські нагороди і дипломи кращим. Ці конкурси є свідченням того, що сучасна громадськість міста, родини, як і раніше не байдужі за майбутнє дітей і внуків переможців.

І це відчувають і роботодавці, замовники кадрів.

Адже «Майбутнє - в єдності поколінь!»

Дякую за увагу!

Переглядів: 261 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0

Вхiд користувачiв

Логін:
Пароль:

Пошук

Календар

«  Травень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Друзі сайту

Почта

Логин:
Пароль:

Газета