Категорії розділу


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

23.10.2012 Стенограма. Для оприлюднення. Доповідь ДП Степанюка 19.10.2012. 94 роки ВЛКСМ. накази ч.1

Стенограма доповіді

(Для оприлюднення)

Голови Ради Асоціації «Комсомолець Кривбасу» Дмитра Петровича Степанюка, народного депутата України другого скликання по Дзержинському виборчому округу № 87 м. Кривого Рогу, Голови Дзержинської райради першого та другого скликань (1990-1998рр), доктора філософії в галузі права,заступника Голови правління ВГО "Союз споживачів України", на конференції громадських організацій Кривбасу на тему «94-річчя ВЛКСМ: комсомольсько-молодіжні традиції і сучасний Кривбас в контексті парламентських виборів 2012».  

19 жовтня 2012

м. Кривій Ріг

Всього 178 чоловік.

Шановні ветерани комсомолу, міста, молодь, учасники конференції!

29 жовтня 2012 року виповнюється 94 річниця з часу заснування у 1918 році ВЛКСМ. Ця дата в минулому і сьогодні не була і не є червоною датою в календарі. Але вона залишилась в серцях комсомольської молоді Кривбасу, в памяті поколінь криворіжців.

Сьогодні в залі присутні такі особистості як Герої України, Депутат Верховного Совета СРСР Костюченко МІ, Герой соціалістичної праці Сторожук АВ, Герой України Владимеренко АВ, Народний артист України Полубоярцев ВК, Почесний громадянин міста, депутат міськради Земляний МФ, колишні керівники міста та районів Дабіжа МК, Чернов ВТ, Потапов ІІ, відомі ветерани комсомолу Бирило НІ, Шабанов ВГ, Демяненко АГ, Фоменко НП, Ваганова ЛІ, Сапіга ВО, Засядьвовк ЮІ, керівники профспілок, громадських організацій, молодіжних та дитячих структур. Всього 178 чоловік.

 (Після оплесків)  

Організатори заходу пропонують конференцію проводити без президії. Вважати що весь зал це президія. Заперечень нема? Нема.

Прошу щиро сприйняти підтримку заходу від Шевченко ВС, Гіренка АМ, Бабіча ЮП, Богатиря ВВ, Кривченка ЮС, Славікова ВВ, Павлова ВО, Москаленка АІ, Гурова ВМ та інших ветеранів комсомолу, видатних особистостей міста, оплесками.

(Після оплесків)

 Хочу проінформувати, що ми повідомили органи місцевого самоврядування про захід, але до його організації і проведення їх не долучали щоб не було розмов про використання адмінресурсу перед виборами. Це чисто громадський захід 32 – х інститутів громадянського суспільства в місті. Кандидатів також повідомили, але на їх присутності не наполягали. Є їх довірені особи.

Продовжуючи хочу наголосити, що комсомол ніколи не був владою, не приймав владних рішень і законів. Владою фактично була КПРС. Я би сказав, що це скоріш за все була не партія, а більше як орган управління неосяжною країною, і достатньо ефективний.   

Сьогодні доречно згадати, що за подвиги, здійснені в роки Громадянської та Великої Вітчизняної воєн, а також за успіхи в розбудові країни,- ВЛКСМ в 1928-1968 роках був нагороджений шістьма найвищими на той час державними орденами країни. 1928 - Орден Червоного Прапора - за бойові заслуги в роки Громадянської війни та іноземної інтервенції. 1931 - Орден Трудового Червоного Прапора - за проявлену ініціативу що забезпечила успішне виконання першого п'ятирічного плану розвитку народного господарства країни. 1945 - Орден Леніна - за видатні заслуги перед Вітчизною в роки Великої Вітчизняної війни Радянського Союзу проти гітлерівської Німеччини, за велику роботу по вихованню молоді в дусі безмежної відданості Вітчизні. 1948 - Орден Леніна- за видатні заслуги перед Вітчизною в справі виховання молоді та активну участь у післявоєнному будівництві. 1956 - Орден Леніна - за великі заслуги комсомольців і радянської молоді по суті в освоєнні цілинних і перелогових земель. 1968 - Орден Жовтневої Революції - за видатні заслуги і великий внесок комсомольців, радянської молоді у становлення та зміцнення на той час радянської влади, мужність і героїзм, проявлені в боях з ворогами нашої Вітчизни, за плідну роботу по вихованню підростаючого покоління.

ЛКСМ України, як республіканська організація, була головною в ВЛКСМ і має також найвищі державні нагороди СРСР (1944 - Орден Червоного Прапора, 1958- Орден Леніна, 1969- Орден Жовтневої Революції)

Сьогодні доречно згадати, що важливе місце в структурі ВЛКСМ займав комсомол Кривбасу, який був утворений в 1919 році. Він дав за роки радянської влади двох двічі Героїв Радянського Союзу (Василь Михлик, Борис Глінка), більше 50-ти Героїв Радянського Союзу та Героїв Соціалістичної Праці. Прославив Кривий Ріг на весь світ лауреат Державної (сталінської) премії першого ступеня колишній комсомолець Олексій Семиволос, який в роки війни забезпечував залізною рудою на Уралі танкову промисловість. Його імя разом з Борисом Глінкою викабовані на пам’ятних дошках області в м. Дніпропетровську, які відкриті нещодавно за ініціативи губернатора Олександра Вілкула, в минулому також комсомольця останнього покоління.  

17 травня 1966 року комсомол Кривого Рогу нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора за побудову в Кривбасі за сім років потужного гірничо-металургійного комплексу світового рівня. Нагороджені завдяки молоді також Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, підприємства.

Довідково(ДП): отримали звання: ім. Ленінського Комсомолу - Новокриворізький ГЗК (1958р); ім. Комсомолу України – Північний ГЗК (1963р); Інгулецький ГЗК-ім.50 річчя СРСР.  

На прапорі області два Ордена Леніна (1958, 1970рр), а міста Кривий Рогу : Орден Леніна (1970р) і Орден Трудового Червоного Прапора (1975р).

Флагман металургії світу завод «Криворіжсталь» - Орден Трудового Червоного Прапора (1939р) та Орден Леніна (1971р). Нагороджені Орденом Леніна: трест Криворіжаглобуд (1966р); Північний ГЗК (1970р); трест «Криворіжіндустрбуд» (1970).

Удостоєні Ордена Трудового Червоного Прапора: Південний ГЗК (1966р); РУ ім.Дзержинського (1966р); Криворізький гірничорудний інститут (1972р); інститут «Кривбаспроект»(1983); Науково-дослідний гірничорудний інститут (1983р);

Ордена «Знак Пошани» отримали: друга міська лікарня (1972р); газета «Червоний Гірник» (1974р); Домобудівний комбінат (1975р); трест «Кривбасгеологія» (1976р).

Повинен з задоволенням наголосити, що область, місто, підприємства пишаються цими нагородами і в наш час. Макети орденів не зникли на вїзді як до області так і на підприємства незважаючи на те, що іде побудова капіталізму в країні. Це історія, яка піднімає їх рейтинг.

Чому я на нагородах так детально зупинився? Саме через них яскраво проглядається героїзм комсомольської молоді при вирішені стратегічних завдань. Ці нагороди свідчать і про те, яку велику роль в суспільстві відігравала молодь і як високо цінувались державою її досягнення. Прем’єр-міністр України Микола Азаров, перебуваючи на початку жовтня в Краснодоні в зв’язку з 70 річчям утворення «Молодої Гвардії» промовив, що потрібно саме на таких прикладах виховувати сучасну молодь, а не на прикладах «героїв» із фільму «Бригада». Ми з ним цілком згодні. До цього нас кличе і наша материнська, християнська православна віра. Згадаємо, що романи Миколи Островського «Як гартувалась сталь», Бориса Польового « Повесть о настоящем человеке» допомагали молоді перемагати обставини, куди попадають і може попасти кожний і в наш час. Вони історичні і будуть актуальні завжди. Ці твори злочинно ховати від молоді.

Хочу проінформувати, що ініціативу співголови Асоціації «Комсомолець Кривбасу», лідера жіночого руху в Україні ВС Шевченко, підтримав Уряд країни щодо реконструкції Всеукраїнської дитячої оздоровчої бази в м. Одеса «Молода Гвардія» в розмірі 200 міл.гр. Про це оголосив в ЗМІ Прем’єр-міністр України МЯ Азаров. Багато криворізьких дітей тут оздоровлювались і відпочивали. Цим я хочу ще раз підкреслити те, що так працювала, так працює і так буде працювати і в подальшому наша криворізька комсомольська гвардія, для якої проблеми молоді і дітей і їх вирішення - є вищою людською цінністю!.. В знак вдячності давайте Валентині Семенівні Шевченко та Миколі Яновичу Азарову поаплодуємо.

(Після оплесків)

Слід згадати і про те, що комсомол Кривбасу, поніс і великі втрати. І сьогодні, коли Україна святкує 68-му річницю визволення від фашистських загарбників, ми, як і в Краснодоні, 17 вересня кожний рік згадуємо про наших криворізьких молодогвардійців, про молодь - яка загинула в період війни. І наголошуємо - «Вічна їм пам’ять. Їх подвиги назавжди залишиться в історії комсомолу, в історії визвольної боротьби українського народу від фашизму»! «Слава живим ветеранам»!

Багато комсомольців міста загинуло виконуючи інтернаціональний обов’язок в Афганістані та інших гарячих точках світу.

Прошу вшанувати визволителів України, Кривого Рогу, молодогвардійців, як Краснодону так і Криворіжжя, партизан і підпільників, воїнів-інтернаціоналістів, яких вже нема в живих, хвилиною мовчання.

 (після хвилини мовчання)

Прошу сідати. Слід згадати і про те, що сотні комсомольців Кривбасу, особливо багато з яких були активістами, - репресовані і розстріляні в тяжкі 30 – ті роки, від яких і до цього часу віє смертю. Багато молоді померло в період голодомору.

Це питання підлягає ще більш детального вивчення історикам. Репресовані і померлі заслуговують того, щоб їх імена та справи залишились відомими в сучасній Україні.

З огляду на вищевикладене засновники Асоціації «Комсомолець Кривбасу» наголошують, що комсомолу міста нема чого соромитись свого минулого.

 Довідково(ДП): Компартія відроджує ЛКСМ України як свою дочірньою організацію в умовах багатобарвної незалежної України. Це партійний проект. А ми громадська організація. Цей проект ми вважаємо цілком законним, але є спробою повернути нас назад в історичне минуле, в ностальгію. Ми опираємося на більш наукові, діалектичні закономірності - «створити», «зберегти», а не «повернутись». В період роботи ВЛКСМ існувала одна, тотальна комуністична ідеологія. Не було приватної власності на засоби виробництва. І це було закріплено в Конституції як СРСР та і УРСР, що привело до їх зникнення. КРПС це скоріше не була партією в класичному розумінні, це був орган управління країною і достатньо ефективний.

Сьогодні в Україні нема єдиної державної ідеології. Існують інститути церков різних конфесій, які стали духовною площадкою для українського суспільства. Існують політичні партії, зі своїми програмами і ідеологіями, багато з які претендують на владу. В демократичних суспільствах, де існує влада і опозиція, тотальна ідеологія не природна. Тому повернення тотального ЛКСМУ, або ВЛКСМ, може бути завданням не всього суспільства, а партійною програмою його вузької партикулярної частини.

Ми не орієнтуємося на комунізм і соціалізм, де за людину майже за все платила держава. Ми прибічники соціально орієнтованої, незалежної демократичної України, в якій людина платить сама за себе, але держава забезпечує їй гарантоване Конституцією право на працю, а непрацездатні соціально захищені і кожна праця має свою ринкову ціну.

Ми за людей праці в широкому розумінні цього слова і вважаємо класову боротьбу,- радикалізмом, який не відповідає ментальності українського народу, його материнській вірі - православ'ю.

Ми проти дикого капіталізму і нерегульованої ринкової економіки. Ми не проти потужних промислово-фінансових груп, але ми і за середній клас, який є стабілізатором при кризах в базових галузях виробництва. Наприклад, на початку 90-х років, коли в місті була криза металургії, 40 відсотків бюджету Дзержинського району формував бізнес, якому потужно сприяла як влада району, міста так і державна машина. Є одна закономірність, якщо держава не може виходити з кризи самостійно, то це робить за неї народ.

Потужна ініціатива людей рятувала ситуацію в 90- і роки. На сьогодні багато в чому втрачена мотивація місцевої влади до розвитку бізнесу і ми це бачимо одним із завдань українського парламенту і його депутатів від Кривого Рогу.

Нам до вподоби більше соціал-демократія, де людина захищається державою, а влада обирається народом. Ми за устрій де існують влада і конструктивна опозиція. Тобто, ми за літак з двома крилами. Соціал-демократія вирішує питання без застосування сили, якщо це не торкається безпеки країни.

Наша мета - зберегти пам'ять і кращі традиції в роботі з молоддю та дітьми, які існували в радянські часи для суспільства.

Що це за традиції?

Перше, це турбота про дітей щоб вони мали можливість народжуватись, зростати та виховуватись в міцних, щасливих сім’ях, в дошкільних закладах освіти.

Довідково(ДП): В радянські часи була створена потужна мережа таких закладів в місті. Традиція підтримувати її в належному стані та її удосконалення збереглась. Ця мережа користується попитом і популярністю у батьків. Деякі заклади перепрофільовані. В зв’язку з цим Президент України В.Ф.Янукович посилає владі відповідні сигнали в своїх нормативних документах про їх повернення.

Друге, це створення не терпимості до батьків, діти яких не навчаються, приближення навчальних закладів до місця їх проживання.

Довідково(ДП): З цією метою в місті побудовано і функціонує 157 шкіл, в яких навчається біля 70 тис.дітей. Це значно менше чім навчалось раніше. Ліквідована практично вечірня форма навчання для робітничої молоді. Тоді навчалось більше 190 тис.дітей.

Сьогодні потужно запрацювала державна та комунальна система по реформуванню школи відповідно до вимог часу, інформаційних технологій. Розвивається компютерізація навчального процесу. Традиційним в школах, крім надання знань, є виховання патріотизму, людяності, любові до країни та міста.

Тільки школа сьогодні протистоїть жорстокості, хизуванню багатством деякої частини мало освіченої частини суспільства, які заселили електронні та інколи і друковані ЗМІ, Інтернет.

Проблеми які відчувають освітяни продиктовані перш за все зміною суспільного устрою України, демографічною ситуацією в країні, з захворюванням дітей. Відстає і розвиток соціальної політики відносно педагогів. Перед владою стоять дуже не прості завдання. Велику роль в духовному та моральному зміцненню молоді відігравали бібліотеки, музеї. Важливо щоб сьогоднішні музеї відповідали дійсності, а не були забаганкою їх власників..

Третє, це турбота про безпеку, здоровя молоді та дітей.

Довідково(ДП): В місті була створена потужна спеціалізована профілактична і лікувальна база, в тому числі і для дітей, мережа піонерських таборів, профілактичних закладів. Багато уваги приділялось занятості молоді та дітей в літній період. В кожному підшефному сільгоспгосподарстві в прилеглих районах силами підприємств були побудовані трудові табори для праці і відпочинку. Студенти працювали в  студентських будівельних загонах.

На сьогодні в місті збережена практично вся лікувальна та оздоровча база, яка дає можливість лікувати та оздоровляти молодь та дітей. Більш того, ця база реконструюється та реформується. Створюються сучасні діагностичні центри. Складнощі, правда, тут є немалі.

Негативно на здоров’я молоді та дітей впливає шкідлива екологія, наприклад, від колишньої «Криворіжсталі» де викиди забруднюючих речовин в атмосферу просто шокують своєю відвертістю. Якщо так буде продовжуватись то населенню прийдеться запасатись протигазами. В Маріуполі про це вже заговорили насправді, коли смоги сутками не розвіюються вітром.

Деякі підприємства та будівельники на жаль втратили свою оздоровчу базу. Слід зазначити що створена раніше база для учнів і студентів на селі, яку побудували підприємства, в силу економічних причин також втрачена. Але це не означає що ця форма занятості молоді та дітей не може бути відроджена як і студентські загони, при  відповідних економічних умовах.

Четверте, це турбота про позакласну роботу з учнями та дітьми.

Довідково:В місті була створена для цього потужна матеріальна база. Це спортивні, музичні, художні та творчі заклади, станції юних техніків, радіо і авто школи, та багато чого іншого. В кожному районі побудовані палаци культури, а в деяких по декілька. Всі вони були джерелом творчого натхнення для молоді і дітей.

В основному ця база збережена і більшість, як і раніше, напружено працює. Правда, практично втрачені дитячі клуби в ЖКХ. Потребують реконструкції стадіони і спортивні зали в навчальних закладах. Стоять довгий час зачиненими для дітей деякі палаци культури та кінотеатри. Але на томість місто позитивно розвивається, будуються сучасні дитячі майданчики, тренажерні зали, спортивні клуби. Наприклад, ігрові зали для дітей в супермаркетах, фітнесцентри, льодова арена в Дзержинському районі і багато іншого. Підтримуються стадіони, плавальні палаци тощо.

Потенційні можливості та красу продемонструвала молодь Кривбасу всій Україні в змаганнях «Майдан’s 2012», виборовши перше місце і суперкубок. Міські керівники Юрій Вілкул, Валентна Берлін, кандидат в народні депутати Павлов КЮ, управління культури на чолі Любовью Маляренко, молодіжні структури при цьому продемонстрували високі організаційні здібності в роботі з молоддю. Давайте привітаємо їх, учасників змагань, весь Кривбасс з перемогою оплесками.

 (після оплесків)

П’яте, це посилена турбота про майбутнє молоді, її самореалізацію.

Довідково(ДП): В місті було створено 32 ПТУ в яких навчалось 16 тис. осіб (сьогодні в результаті їх об’єднання 15 і навчається в двічі менше), 15 технікумів, гірничорудний, педагогічний, економічний та інші заклади освіти в яких сьогодні навчається біля 60 тис. осіб. Це значно менше чим раніше. Над системою профтехосвіти що підготувала за роки свого існування 600 тисяч спеціалістів робітничих професій,- шефствував комсомол міста. Всі технікуми і Вузи в місті збережені, деякі трансформувались під вимоги часу

В місті на базі гірничорудного, педагогічного, економічного, металургійного Вузів та деяких НДІ створений Криворізький Національний Університет який став сучасним потужним науковим, освітянським, я би сказав і політичним центром центральної України, який впливає на всі сторони суспільного життя в регіоні. Цей рік, це рік 90 річчя нашого рідного гірничорудного інституту з яким пропоную його привітати оплесками.

 (Після оплесків).

Асоціація в травні цього року вперше в місті та в Україні провела громадський конкурс на кращого роботодавця та колективний договір для молоді до 35 років. Конкурс показав, що тут роботи ще дуже багато. Але є і позитив. З метою збереження памяті про видатних криворіжців ми заснували 25 іменних відзнак про нагородження молоді до 35 років за професійні досягнення. Через місяць виходять з друку дві книжки Асоціації « Комсомолець Кривбасу» до 500 сторінок і накладом 1000 примірників кожна, це «Этой памяти у нас не отнять. Дзержинський район-флагман Кривбасу» та «Невигадані історії з життя криворіжців. Роман-епопея «Глибина» про людей підземного Кривбасу.

23.10.2012 Стенограма. Для оприлюднення. Доповідь ДП Степанюка 19.10.2012. 94 роки ВЛКСМ. накази ч.2

<p style="text-align:just

Вхiд користувачiв

Логін:
Пароль:

Пошук

Календар

«  Вересень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Архів записів

Друзі сайту

Почта

Логин:
Пароль:

Газета