Категорії розділу


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

236 річн. міста і 45 річн. нагородження організації орденом Трудового Червоного Прапора 17.05.11 ч.1

Повні тези виступу

Голови Ради Асоціації «Комсомолець Кривбасу», доктора філософії в галузі права, народного депутата України другого скликання Д.П.Степанюка на урочистих зборах, присвячених 236-й річниці міста та 45-й річниці нагородження комсомольської організації Кривого Рогу орденом Трудового Червоного Прапора

Шановні учасники зібрання!

1. За період після нашої останньої зустрічі, в жовтні минулого року, пішли з життя наші колеги по Асоціації, кавалери відзнаки «За заслуги»:Машкін Леонід Іванович та Бизов Володимир Федорович. Прошу вшанувати пам'ять про цих відомих та заслужених у державі людей хвилиною мовчання.

(Після мовчання):

Учасниками сьогоднішнього заходу є біля 500 осіб. Вони є або  членами Асоціації, або її однодумцями. Близько третини - сучасна молодь. На запрошення  прийшли в цей зал люди, які, за нашими оцінками, є вінцем, брильянтовою  прикрасою нашого міста, а дехто області та України.

Сьогодні з нами:

-міській Голова, колишній комсомолець, почесний громадянин міста, професор, д.т.н., академік АГНУ, який виступив перед нами, вручив нагороди від міськвиконкому та обласної влади, за що ми йому вдячні і відносимось до нього з глибокою пошаною і підтримкою –  Юрій Григорович Вілкул.

-загальновизнаний молодіжний, найвищий державний діяч УРСР та громадський діяч України, криворожанка, почесна громадянка м. Києва -Валентина Семенівна Шевченко, яка також виступила і зворушливо привітала нас, за що наше зібрання, стоячи, декілька раз   їй аплодувало в знак поваги.

-усі діючі Голови районних рад у м. Кривому  Розі: Дзержинської-Сергій Дмитрович Степанюк, Довгинцевської- Ігор Вікторович Колесник, Жовтневої – Коритник  Володимир Васильович, Інгулецької-Євген Вікторович Рижков, Саксаганської – Беззубченко Валерій Вікторович, Тернівської – Володимир Петрович Терьохін, Центрально-Міської – Салтовська Ірина Петрівна.

В залі присутні особи:

-перший секретар Криворізького міському Компартії України, народний депутат УРСР, голова Дніпропетровського облвиконкому (він же  Голова міськвиконкому (1969-1979рр), член президії ВР УРСР, почесний громадянин міста)- Юрій Петрович Бабіч;

-комсомольський діяч, перший секретар Криворізького міському Компартії України (1983 – 1989 рр.), Голова Дніпропетровського облвиконкому (1989 – 1992 рр.), депутат ВР СРСР (1990 г.), депутат ВР УРСР (1985 – 1989 рр.) - Станислав Андрійович  Стежко;

-голова Дзержинської і Саксаганської райрад,а потім перший секретар Довгинцівського райкому і другий секретар міському Компартії України, голова Дніпропетровської облради першого скликання, надзвичайний і повноважний посол України- Віктор Васильович Богатир;

-комсомольський лідер, перший секретар Саксаганського райкому, а потім  другий секретар міському Компартії України, народний депутат України другого скликання- Анатолій Іванович Москаленко;

-перший секретар Дзержинського райкому Компартії України, а потім тривалий час директор проектного інституту УкрДІПРМЕЗ- Юрій Сергійович Кривченко;

-комсомольський лідер, народний депутат України першого скликання, сьогодні депутат облради і головний лікар обллікарні ім.Мечнікова, професор, д.м.н.- Володимир Олексійович Павлов;

-народний депутат України багатьох скликань, почесний громадянин міста- Вадим Миколайович Гуров;

-заслужений будівельник, почесний громадянин міста- Микола Федорович Земляний;

-Герої Соціалістичної Праці, наставники молоді - Анатолій Васильович Сторожук і  Віталій Олексійович Костенко;

-Герой України, наставник молоді - Костюченко Михайло Іванович (він же в свій час депутат ВР СРСР).

-заступник міністра Кабінету Міністрів України, перший заступник голови облдержадмістрації, радник дипломатичної служби, державний службовець першого рангу, заслужений працівник промисловості України, член Асоціації- Станіслав Олександрович Сівоконь,та інші поважні в місті, області та Україні особи.

Цей список можна продовжувати. Але я прошу вибачити мене: я затиснутий рамками регламенту. Ми на веб-сайті асоціації оприлюднимо для історії більш повний список присутніх. (Довідково, список осіб присутніх в залі: Бєліков А.А.,Бєліков, К.А., Бугай В.А., Ваганова Л.І., Гайдаш В.І., Грешнікова А.Н.,Данілова Г.Ф., Демьяненко А.Г., Деркач В.Ф., Дьомін В.О., Єнін В.А,Єнін О.А., Жук Ю.В., Жушман Н.В, Кеуш А.Я., Кіяшко Євген., Колеснік С.Н.,Колєснік В.П. Котова В.Р.,  Куц Н.В.,  Малєнко В.Є, Мірошниченко О.І., Михлік Віталій, Мурса Т.М., Новікова Т.М., Овсянік Г.А., Осадчук Ю.Г, ПавлівО.В., Півень М.О., Потапов І.І., Потягайло В.Г., Почапський Д.Г., Ремха Р.А , Репенько О.В., Рибаченко Д.П.,  Саворська Т.С.,Саласюк Ю.Г. Сапіга В.О., Симанько А.Н.,Солодовенко Л.П.,  Стопкань П.Л., Стриженко С.С.,Ткаченко Н.І.,  Тонконог А.Т.,Товкун Л.П., Тодосійчук І.Н.,Тоічкіна Н.П., Фарафонова О.І.,Федоренко Ю.А., Федянін О.М.,  Федяніна К.Г., Терещук Р.А., Фоменко Н.П., Чернов В.Т.,Школа В.Г., Шулін Ю.М., Шушарін В.І.,Шабанов В.Г. та багато інших.)

Наголошую, що такий високий  склад учасників заходу придає  зібранню  особливого значення і поважності.

 Від імені асоціації я висловлюю всім оголошеним особам та присутнім вдячність за участь у зібранні і хочу скористатись нагодою:поздоровити ветеранів комсомолу, сучасне покоління, з 236 –ю річницею Кривого Рогу і  з 45-ми роковинами нагородження комсомолу міста орденом. Здоров’я усім, довголіття та процвітання!

Про видатних людей, які тут у залі та ветеранів,  просимо молодь завжди пам’ятати і брати з них приклад.

Хочу нагадати, що Валентина Семенівна Шевченко, як секретар  ЦК ЛКСМ України та присутні сьогодні в залі Алла Кирилівна Сафронова і Зінаїда Василівна Бедринець  і багато інших комсомольських, партійних, радянських та господарських керівників, є свідками і учасниками нагородження орденом  комсомолу міста, і я прошу привітати їх оплесками.

(Після оплесків).

У сьогоднішній газеті «Єднання поколінь» оприлюднено привітання Прем’єр-міністра України М.Я.Азарова та інших посадових осіб Кривого Рогу, Дніпропетровської, Херсонської областей, Президії ВР АР Крим,почесному Голові Асоціації Гіренко Андрію Миколайовичу,у зв’язку з 75-річчям з дня його народження, який був у рік нагородження(1966р.) першим секретарем Криворізького  міському комсомолу. На сьогодні він ,як і Славіков Валерій Володимирович, через поважні причини не змогли бути присутні з нами, але вони є активними членами асоціації, авторами видання: «Комсомол Кривбасса в делах и лицах». Побажаємо  їм скорішого одуження і довгих років життя.

На наше ім’я, крім уже оголошених, прийшли привітання і від:  Голови Дніпропетровської облдержадміністрації Вілкула О.Ю., Андрія Гіренка, Миколи Омельченка, Станіслава Стежка, Олександра Мироненка, Дмитра Охромія, Івана Саханя, Алли Сафронової, Зіни Бедринець, Миколи Непомящого, Анатолія Москаленка, Володимира Павлова, Олександра Давидова, Євгена Кучерова .

Сьогоднішня дата 17 травня в історії міста не рядова. Завдяки великим підприємствам місто дає 90 відсотків залізорудної сировини країні. Не принижуючи важливості інших підприємств та організацій, саме залізна руда була, є і буде головним джерелом розвитку Кривбасу і    України, надійною гарантією їх стабільності. Залізна руда -це хліб чорної металургії, будівництва, машинобудування, життя взагалі.

Великі підприємства Кривбасу будувались молоддю і для молоді, дають робочі місця. В тяжкій праці будівельників, гірників, металургів, у молодіжних колективах сформувалось особливе поняття дружби, взаємодопомоги, віри в майбутнє, яке отримало в подальшому бренд: «криворізький характер». У ньому обєднуються такі риси: дисципліна, людяність, уміння працювати на кінцевий результат, висока професійність і відповідальність! Більше 50 молодих  осіб удостоєні  звання «Герой Соціалістичної Праці», а тисячі нагороджені почесними званнями та  орденами. Кривбас став джерелом керівних кадрів країни.

Нагородження орденом молодіжної  організації міста, яким був комсомол, є високою мотивацією для батьків, вихователів, учителів щодо прищеплення дітям, онукам, учням та студентам любові до праці, до цього високого покликання -життя людини на Землі, незалежно від статків. Навіть олігархи не говорять своїм дітям, щоб вони не працювали навпаки.  По праці людину оцінює суспільство. Працею людина залишає після себе слід на землі.

Хочу підкреслити, що у місті успішно формується громадянське суспільство, створена сприятлива атмосфера для діяльності громадських організацій і їх інституцій. На звернення асоціації влади міста реагують. Нам відомо, що за ініціативи Президента України В.Ф.Януковича та Уряду М.Я.Азарова в парламенті розглядається новий законопроект «Про громадські організації» замість існуючого «Про обєднання громадян». Частину функцій держава передбачає передавати громадським організаціям на тендерній основі. Кабмін розробляє механізми фінансової підтримки і звітності.

Наша асоціація готова брати на себе виконання ряду функцій держави та органів самоврядування в структурі міської громади.

Ми вдячні, як Голові міста, так і головам районних рад, депутатам органів місцевого самоврядування за залучення нас до роботи під гаслом «Краще збережемо,  нове побудуємо разом!».

Сьогодні асоціація працює над створенням Громадського контролю за безпекою товарів, робіт, послуг, особливо продуктів харчування, води, медикаментів, які надаються молоді і дітям. Розгортається просвітницька діяльність. Законодавча база для цього є. Правда, нам потрібна єфективна державна виконавча влада у цій сфері. Ми ініціюємо разом із земляцтвами і Союзом споживачів України парламентські слухання, і у фракції Партії  Регіонів знаходим розуміння.

Асоціація не переймається політичними процесами. Ми не маємо на меті відродження комсомолу. Наша мета соціальна: збереження памяті про минуле, піклування про ветеранів, молодь і дітей. Тут інтереси влад, органів місцевого самоврядування і асоціації співпадають. Ми переконані, що в цій роботі з опорою на інститути громадянського суспільства дії місцевої влади будуть завжди ефективними. Тому асоціація пропонує міській раді внести доповнення до затвердженого у вересні минулого  року добротного Статуту міської громади щодо її взаємодії із конституційними субєктами права: політичними партіями, громадськими організаціями, профспілками, засобами масової інформації. Ці питання, на наш погляд, чітко юридично в Статуті не прописані. Пропозиції щодо доповнень ми надамо спільно з вченими в сфері політичних процесів, права та самоврядування.

Але повернусь знову до історії. Слід згадати, що самовіданно молодь Кривбасу працювала  не на окремих обєктах, а на усіх 42-х ударних комсомольсько-молодіжних будовах великих підприємств.

Деякі збудовані молоддю Кривбасу підприємства отримали звання: ім.Ленінського Комсомолу - Новокриворізький ГЗК (1958р); ім.Комсомолу України – Північний ГЗК (1963р);  Інгулецький ГЗК-ім.50 річчя СРСР.

Неперевершений внесок молоді Кривбасу також і в історію Дніпрпетровщини ,завдяки чому на прапорі області два Ордена Леніна (1958, 1970рр).

Завдяки молоді Кривий Ріг пишається і іншими високими державними нагородами: Орденом Леніна (1970р) і Орденом Трудового Червоного Прапора (1975р).

За участі молоді отримав високі трудові державні нагороди флагман металургії світу завод «Криворіжсталь» -Орден Трудового Червоного Прапора (1939р) та Орден Леніна (1971р).

Доречі, ці ордени зберігаються при вїзді на завод і сьогодні, коли там уже іноземний власник. Це імідж підприємства. Асоціація до цього відноситься схвально. Зараз із заводом і владою асоціація займається реконструкцією пам’ятника С.Орджонікідзе на прохідній біля ПК «Народний дім». Нарком ,як і начальник будівництва заводу і його перший директор  Я.Веснік, назавжди увійшли в історію комсомолу міста, в історію Кривбасу. Його імя носить вулиця, підприємства, населені пункти регіону.

Цікаво (довідково), що перші 40 комсомольців своє перше зібрання провели в червні 1919 року. А в 1931 році на будівництві першої домни металургійного заводу самовіддано працювали 1500 комсомольців за путівками комсомолу– це майже половина всіх будівельників. Недарма цю домну назвали «Комсомолкою» і першу плавку чавуну на ній випустили теж комсомольці в серпні 1934 року.

Напередодні Великої Вітчизняної війни комсомольська організація міста вже об’єднувала  25 тисяч молодох людей.

Стрімке відродження Кривбасу у післявоєнний період дало змогу розпочати його реконструкцію у 50-ті роки і відкрило нові перспективи для країни.

У лютому місяці 1958 року ініціативу Криворізької комсомольської організації про реальну підтримку промислових новобудов, оголосивши їх ударними комсомольськими будовами, підтримав 17-й з’їзд Комсомолу України. За закликом «Молодь на ударні будови» на республіканську комсомольську будову Новокриворізького гірничозбагачувального комбінату з 9-ти областей України приїхало більше 5 тисяч молодих людей.

В Кривий Ріг молодь прибувала ешалонами, які зустрічали комсомольські лідери міста. Це була, як правило ,сільська молодь з початковою освітою. Тому їх направляли для отримання робітничнх професій в ФЗУ, ТУ, а за середньою освітою- у вечірні школи робітничої молоді ,а потім на вечірні факультети Вузів. Багато з них ставали керівникам на будівництві, а потім і на пускових підприємствах. Шефство над цими процесами вів комсомол. Це була системна робота.

 Комбінат було споруджено достроково за  двадцять шість місяців замість 40 за обов’язковими нормативами.

 6 вересня 1958 року  на 25 днів раніше запланованого терміну  стала до ладу діючих нова потужна домна. Центральний гірничо – збагачувальний комбінат здається в експлуатацію в 1961 році. Цього ж року ще одну домну задувають на металургійному  комбінаті. У грудні 1963 року почав працювати  Північний гірничозбагачувальний комбінат. У лютому місяці 1964 року  прокатники – металурги стали освоювати новий стан – штрипсовий, а вже в вересні на металургійному заводі запрацював блюмінг № 2, згодом –цех сіркоочищення. В травні 1965 року введена перша черга  Інгулецького гірничозбагачувального комбінату. Важливо, що як на всіх названих будовах, так і на діючих потім промислових об’єктах працюють комсомольсько – молодіжні бригади, примножуючи внесок і значення молоді у трудових досягненнях наших земляків. Ці сторінки  ніяк не можна викреслити з історії міста, навіть ,якщо б хтось би із нових власників і хотів це зробити. Це було і залишиться в історії міста та країни, в душах людей назавжди.

Нагороджені Орденом Леніна: трест Криворіжаглобуд (1966р); Північний ГЗК (1970р); трест «Криворіжіндустрбуд» (1970).

Удостоєні Ордена Трудового Червоного Прапора: Південний ГЗК (1966р); РУ ім.Дзержинського (1966р); Криворізький гірничорудний інститут (1972р); інститут «Кривбаспроект»(1983); Науково-дослідний гірничорудний інститут (1983р);

Ордена «Знак Пошани» отримали:  друга міська лікарня (1972р); газета «Червоний Гірник» (1974р); Домобудівний комбінат (1975р);  трест «Кривбасгеологія» (1976р).

Справедливо згадати, що такі видатні досягнення в Кривбасі відбувалися завдяки високому державному мененжменту, злагодженій роботі влад міста, урядів, міністерств і відомств, партійних комітетів, радянських органів, профспілок та комсомолу, які створювали молоді сприятливі умови для праці, опікувались її соціальним становищем. На Кривбас працювало, як політичне керівництво, виконавча влада, так і законодавчі гілки влади. Державні бюджети були щедрими для соціальних проблем міста, молоді та дітей, виходячи із несприятливої екології. Вважали своїм обовязком допомагати місту криворожани ,які працювали в Уряді країни. На сьогодні, правда, їх там нема.

Є прохання від асоціації до усіх нагороджених в радянські часи  державою  підприємств, організацій та установ, на сьогодні всіх форм власності, до влад міста: нагороди висвітлювати, знайомити сучасну молодь та дітей з орденами, досягненнями старших поколінь. Ордена-це наше національне надбання. Нагороди підвищують рейтинг підприємствам, місту та обласному регіону. Нагороди за працю, ми вважаємо,  повинні працювати на суспільство, а не замальовуватись і припадати пилом. Ми не безбатченки. У нас є пам'ять для майбутнього. В м.Одеса, наприклад, Зірку Героя міська рада включила в герб міста. Таке рішення заслуговує на повагу, так як воно історично справедливе і патріотичне.  

Нагородженим особам ми пропонуємо з гідністю носити ордени. Одягати їх на усі заходи ,які проводяться державною владою та органами самоврядування. Не дозволяти своїми орденами торгувати на базарах. Пам’ятайте, що ваші ордени -це не тільки ваші особисті заслуги, а і надбання міської громади, і місця їм, при несприятливих сімейних обставинах, вистачить усім в музеях. Збереження памяті співпадає з нашою патриотичною,базовою,материнською, православною ідеологією в Україні. Тому ця справа благословенна Богом. Асоціація з урахуванням  побожань і інших громадських організацій вносить пропозицію про оголошення 17 травня щорічним «Днем єднання поколінь Кривбасу». Думаємо, що і влада міста приєднаються до цієї ініціативи. Тим паче ,що ця дата стоїть поруч з історичними для молоді міста датами: днем військової Перемоги (9 травня), днем піонерії (19 травня), днем міста (останні вихідні травня), днем комсомолу України та Кривбасу (червень).

Доречі, Президент України В.Ф.Янукович оголосив 2015 рік роком єднання поколінь. Тому наше рішення буде відповідати і державним інтересам. Газета асоціації та інших засновників уже носить назву «ЄП». В цей день 17 травня  Союз промисловців і асоціація  роботодавців області (Омельченко М.Г.), асоціація працівників профтехосвіти (ВасилиненкоВ.М.) пропонують підводити підсумки різних конкурсів роботи з молоддю. В склад комісій передбачається залучати учнівську та робітничу молодь, студентів, ветеранів міста, спеціалістів у відповідній сфері. Таким чином буде на практиці єдання сьогодення з минулим і майбутнім.

Асоціація «Комсомолець Кривбасу» завершує розробку положення про щорічний  конкурс: «Кращий роботодавець молоді міста» ,який має на меті проводити моніторинг працевлаштування робітничої та студентської молоді, надання першого робочого місця, створення умов для її самореалізації. Для найгірших роботодавців по відношенню до молоді буде заведений чорний громадський список.

Ні одне з великих підприємств без молоді не має перспектив. Перші підсумки цього конкурсу ми проведемо вже в наступному році. Тут усім при єднанні вистачить роботи: і роботодавцям, і бізнесу,  і профспілкам, і ветеранам комсомолу, і молодіжним радам, і радам учнівського та студентського самоврядування, і органам влади, і органам місцевого самоврядування.

Від імені  асоціації звертаюсь до сучасної молоді: «Як правило, молодь та учні не люблять, коли їх виховують, бо вважають, що це посяган­ня на їхню свободу думки, позиції, дій. Але ,як виробник відповідає за якість продукції, так і старше покоління відповідальне перед суспільством за нащадків.»  А тому гасло асоціації «Майбутнє в єдності поколінь!» є об’єктивною філософською категорією. Трудові нагороди держави асоціація «Комсомолець Кривбасу» розглядає не як політичні прикраси або атрибути, а як визнання особливих заслуг, досягнутих Криворіжжям, його молоддю, з потім,  в тяжкій праці і заслуговують ,щоб про них пам’ятали нащадки.

Виступ хочу завершити закликами:«Слава Кривбасу!» «Слава труду!» «Слава молоді Кривбасу!» «Слава ветеранам комсомолу!» «До високої якості життя разом!»

ПРОДОВЖЕННЯ - 236 річн. міста і 45 річн. нагородження організації орденом Трудового Червоного Прапора 17.05.11 ч.2


Вхiд користувачiв

Логін:
Пароль:

Пошук

Календар

«  Вересень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Архів записів

Друзі сайту

Почта

Логин:
Пароль:

Газета